Strona główna

Wstecz

WYDARZENIA ROK SZKOLNY 2012/13


W dniu 25 czerwca 2013 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku Dzień Rodziny, Profilaktyki i Sportu Szkolnego pod hasłem „RODZINNE WĘDROWANIE” we współpracy z Kołem Łowieckim „Sokół”, radą rodziców, Nadleśnictwem Bełchatów i Samorządem Uczniowskim. Głównymi celami imprezy była integracja społeczności szkolnej poprzez udział w rekreacji rodzinnej i wspólnym, czynnym spędzaniu czasu wolnego.

Ku zaskoczeniu organizatorów na miejscu zbiórki stawiło się nie tylko wielu uczniów, ale i ich rodziców. Po wspólnym przejściu ekologiczną ścieżką łowiecką i wysłuchaniu opowieści na temat flory Góry Kamieńsk, turyści dotarli do domku myśliwskiego, gdzie przygotowany został poczęstunek. Kolejnym punktem programu był profesjonalny pokaz sokolniczy. Ale zanim ptaki pokazały swoje umiejętności ich opiekun opowiedział o każdym ciekawą historię: skąd pochodzą, czym się żywią, jak polują, jak rosną ich pióra, i wiele innych.

Na koniec pod opieką leśników z Adamowa turyści weszli na szczyt Góry Kamieńsk, skąd rozciągał się piękny widok na okolicę.

 

Społeczność Szkoły Podstawowej w Łękińsku składa podziękowania Kołu Łowieckiemu „Sokół” i Nadleśnictwu Bełchatów za pomoc i zaangażowanie w organizację imprezy. Galeria

 

                                                                                                                                                                                                                        Opr: Małgorzata Skrzynecka

 


 

Uczniowie klasy IV w związku z ukończeniem przez nich 10 lat mieli oni możliwość uzyskania Karty Rowerowej w celu bezpiecznego poruszania się tym pojazdem. Wiadomości i umiejętności zdobywali na zajęciach kółka ruchu drogowego, zajęciach technicznych i wychowania fizycznego. Koordynacją uzyskania Karty Rowerowej zajęła się Małgorzata Jegier.

Głównym celem było nie tylko uzyskanie dokumentu Karty Rowerowej uprawniającego
do poruszania się rowerem po drogach publicznych ale również:

-          popularyzowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach,

-          kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,

-          popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

-          popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Przygotowanie uczniów do Karty Rowerowej obejmowało: sporządzenie listy uczniów chętnych do zdobycia K.R. – cała klasa IV (15 uczniów), przygotowanie wiadomości edukacyjnych i materiałów dla uczniów potrzebnych do uzyskania Karty Rowerowej, ustalenie kryteriów egzaminu: teoretycznego i praktycznego.  Uczniowie, aby mogli uzyskać zaliczenie do arkuszy zaliczeń musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze oraz obsługi roweru i pomocy przedlekarskiej. Uczniowie musieli również uzyskać pozytywną zgodę nauczyciela wychowawcy na podstawie obserwacji zachowań ucznia, oraz zgodę rodziców na wydanie karty rowerowej. 18 czerwca 2013 roku odbył się egzamin z umiejętności teoretycznych i praktycznych poruszania się rowerem z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego w Miasteczku Ruchu Drogowego z udziałem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie oraz zaproszonych rodziców uczniów klasy IV. Uczniowie sprawnie i bezpiecznie poruszali się po przygotowanym torze, uzyskując zaliczenia i dołączając do grona posiadaczy karty rowerowej. Kartę rowerową otrzymało z rąk pani Dyrektor w tym roku 16 uczniów (jeden uczeń z klasy V). W tym dniu odbyła się również prelekcja dla wszystkich uczniów na temat bezpiecznych wakacji.
Natomiast 26 czerwca odbyła  się również wycieczka rowerowa dla wszystkich uczniów, którzy otrzymali w tym roku szkolnym kartę rowerową po okolicy Gminy Kleszczów wraz ze zwiedzaniem zakładu  "Arix" produkującego artykuły do utrzymania czystości w domu i higieny osobistej. W wycieczce tej wzięli również udział rodzice.
Galeria

Opracowanie: Małgorzata Jegier

 

 


 

 

W marcu 2013r.  roku uczniowie klas IV – VI wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z języka polskiego organizowanej przez Olimpus. Głównym jej celem było poszerzenie wiadomości gramatyczno-literackich oraz wdrażanie do pozytywnej rywalizacji. W konkursie brało udział 16 uczniów. Test sprawdzał czytanie ze zrozumieniem, znajomość lektur, obejmował także wiadomości dotyczące ortografii i gramatyki.

                  Paweł Oleszczyk z klasy IV zajął 22,a Jakub Kacperek 23 miejsce wśród 1082 uczestników, również 22 miejsce przypadło uczennicy klasy VI – Wiktorii Bębnowskiej (1285 uczestników).

 

 

 

 


W środę 29.05.2013r. klasy I – III wyjechały na wycieczkę do Inwałdu, małej miejscowości położonej w województwie małopolskim, między Wadowicami a Andrychowem. Mieści się tam Średniowieczna osada i Park miniatur. Wchodząc kamienistą drogą na teren Średniowiecznej Warowni cofnęliśmy się do XV wieku. Widzieliśmy wiszące na ścianach miecze, topory i halabardy. Mogliśmy sami przekonać się ile waży miecz, przymierzyć się do straszliwego cepa bojowego. Mieliśmy możliwość wejść do stojących zbroi i na własnej skórze zaznać rycerskich wygód. W Osadzie średniowiecznej zobaczyliśmy jak wyglądały Chaty: tkacza, szewca, kowala, garncarza i powroźnika. Uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami przy: lepieniu glinianej miseczki, rozdmuchiwaniu paleniska kowala, wyplataniu powrozów. Przymierzali również ówczesne drewniaki. Z jaskini wyszedł na spotkanie duży smok strzegący średniowiecznego grodu, który ziajał ogniem i wydawał groźne pomruki. Kolejnym punktem wycieczki był Park Miniatur „Świat Marzeń”. Podczas międzykontynetalnej podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk podziwialiśmy miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. W ciągu zaledwie jednej godziny stanęliśmy pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka i koło Muru Chińskiego. Większość miniatur wykonano w skali 1:25. Po obiedzie uczestnicy wycieczki korzystali z atrakcji lunaparku. Byliśmy w Kinie 5 D, wykonywaliśmy Super Ślizgi w workach, próbowaliśmy nie zgubić się w Zielonym Labiryncie, podziwialiśmy Wystawę Tutenchamona w piramidzie, bawiliśmy się w Małpim gaju, Autoscooterze i na karuzeli.

Opracowała: Jolanta Roczek


Odpowiednie odżywianie, to jeden z głównych czynników mających wpływ na nasze zdrowie. Szczególne znaczenie ma ono w przypadku dzieci i młodzieży. W dniu 23 maja 2013 roku w naszej szkole odbyła się „Lekcja zdrowia”. Dzieci z klas I-III pod kierunkiem specjalisty żywienia z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi poznawały zasady zdrowego odżywiania się oraz uczyły się prawidłowo komponować składniki posiłków. W czasie warsztatów samodzielnie przygotowywały przekąski na bazie owoców, warzyw i produktów mlecznych: koreczki, szaszłyczki owocowe, koktajl owocowy, kolorowe uśmiechnięte kanapeczki oraz patyczki warzywne z twarożkiem. Uczniowie wraz z wychowawcami bardzo chętnie wzięli udział w zajęciach, a najprzyjemniejszą częścią warsztatów była konsumpcja przygotowanych smakołyków. Na zakończenie uczniowie otrzymali puzzle z piramidą żywienia i książeczki do kolorowania.
„Lekcja zdrowia” to akcja prowadzona przez łódzki oddział terenowy Agencji Rynku Rolnego, realizuje jeszcze dwa programy kierowane do uczniów w których również nasza szkoła uczestniczy. Pierwszy to „Szklanka mleka”, którego celem jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Drugi to ‘Owoce w szkole”, który uruchomiła Komisja Europejska w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Galeria

 

Opracowała: Małgorzata Jegier

 


Tomaszowska Okrąglica czyli rezerwat "Niebieskie Źródła", Skansen Rzeki Pilicy i Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie" to trzy niepowtarzalne miejsca, które odwiedzili uczniowie klas I-III w dniu 21.05.2013r. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem podziemnej trasy turystycznej „Groty Nagorzyckie”. Spacerując oświetlonym chodnikiem podziwialiśmy przestrzeń podziemia,  słuchaliśmy legend o grotach, zobaczyliśmy  manekiny górników, Zbója Madeja i diabła nagórzyckiego. Następnie przejechaliśmy do Skansenu Rzeki Pilicy, czyli pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Na miano architektonicznej „perełki” skansenu zasługuje zabytkowa stacyjka z przystanku kolejowego „Czarnocin”, domek pochodzący z nadpilickiej Spały, zainteresowanie wzbudziły też: czołgi, ruchome modele młynów, kolekcja kamieni młyńskich, ponad stuletnia barka rzeczna typu „Szczupak”. Po wyjściu z Skansenu po przeciwnej stronie ulicy czkał na nas rezerwat „Niebieskie Źródła”. Spacerując ścieżką wśród olch, jesionów i czeremch doszliśmy do źródeł krasowych, z których wybija woda zachwycająca błękitnym kolorem. Uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Zobaczyliśmy tam nie tylko bujną roślinność rezerwatu, ale też spotkaliśmy mieszkające tam zwierzęta łabędzie i kaczki.

Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Parku Linowym nad Pilicą. Tam oprócz pokonywania przeszkód rozwieszonych między drzewami uczyliśmy się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamywaliśmy barierę strachu. Było przy tym wiele zabawy i wrażeń z dużą dozą adrenaliny. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Galeria

Opracowała: Agnieszka Kowalczyk


W dniu 10 maja 2013r. na boisku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie odbyła się IX edycja POWIATOWEGO TURNIEJU SPORTOWO – POŻARNICZEGO 
o Puchar Starosty Bełchatowskiego, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bełchatowie.

Do współzawodnictwa przystąpiło 10 sztafet reprezentujących gminy Powiatu Bełchatowskiego, 
w tym uczniowie z naszej szkoły (skład: Jakub Miarka, Anna Pajęcka,  Mateusz Morawski, Olga Kepa, Mateusz Knysiak, Adam Łakomy i Milena Gierach.)

W zawodach poddano ocenie sprawność fizyczną uczniów połączoną z umiejętnościami przydatnymi w pracy strażaka. Liczyła się zatem szybkość, wytrzymałość i opanowanie oraz znajomość podstawowego sprzętu strażackiego. Zawodnicy musieli biec w sztafecie z przeszkodami na dystansie 6 x 50 metrów. Komisja konkursowa oceniała poprawność wykonania sztafety i mierzyła czas. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a o kolejności miejsc decydowały dosłownie ułamki sekund. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie o czym świadczą wyniki uzyskane przez poszczególne sztafety. Uczniowie z naszej szkoły pobili dotychczasowy rekord biegu sztafetowego i współzawodnictwo ukończyła z wynikiem 1:23:00 oraz zdobywając I miejsce w powiecie. Przed ogłoszeniem wyników odbył się pokaz możliwości sprzętu strażackiego.

 

Opr. Małgorzata Jegier

 


Od 9 maja 2013 roku w Czyżowie realizowana jest inwestycja „Rozbudowa układu drogowego wraz z budową pełnej infrastruktury technicznej”. Firma „Skanska” zaprosiła uczniów, rodziców, nauczycieli i mieszkańców Czyżowa na spotkanie informacyjne. Rozpoczęło się ono pokazem multimedialnym o zachowaniu bezpieczeństwa przez wszystkich uczestników ruchu drogowego podczas prowadzonych prac drogowych.

W miłej atmosferze pan Kierownik Budowy i inni pracownicy chętnie informowali o rozmiarach inwestycji i utrudnieniach w ruchu drogowym w czasie planowanych prac na terenie Czyżowa. Następnie uczniowie mieli możliwość obejrzeć sprzęt budowlany z bliska i zadać pytania. Każdy uczestnik spotkania został wyposażony w kamizelkę odblaskową i kask. Na zakończenie przedstawiciele firmy poczęstowali dzieci słodyczami.

Opracowały: Elżbieta Roczek

Jolanta Roczek


W naszej szkole 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy 26.04.2013 r. W pierwszej części obchodów znalazło się przedstawienie „Historia lubi się powtarzać…”. Główny bohater – Stanisław zostaje we śnie przeniesiony do innych czasów. Spotyka tam Staszica, Małachowskiego, Potockiego oraz samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i uczestniczy w obradach Sejmu Czteroletniego. Zabiera także głos w dyskusji o edukacji, jest świadkiem uchwalenia Konstytucji. Po powrocie do rzeczywistości opowiada z zachwytem swojej żonie i dzieciom, jak merytorycznie i kulturalnie dyskutowali ówcześni politycy. W role bohaterów wcielili się członkowie kółka recytatorsko-teatralnego z klas IV-VI, zaś chórzyści odśpiewali pieśni związane z tym okresem. Kontynuacją świętowania był pokaz historyczny przybliżający czasy średniowiecza. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała droga od giermka do rycerza, jak ubierały się kobiety i jaką rolę odgrywały damy serca. Największy entuzjazm wśród widzów wywołał kat, który ciekawie opowiadał o swojej pracy.Galeria

                Uroczystość przygotowali nauczyciele historii i języka polskiego: Michał Rejniak i Elżbieta Roczek.

Opracowała: Elżbieta Roczek


 

W poniedziałek 15 kwietnia 2013 roku uczniowie klas I – III wyjechali do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na przedstawienie pt. „Lokomotywa II”. Spektakl oparty był na kanwie utworów Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy i Aleksandra Fredry. Z utworami Juliana Tuwima uczniowie zapoznawali się w związku z obchodzonym Rokiem Tuwima. Reżyser Mariusz Szaforz zabrał nas tytułową Lokomotywą w podróż przez szalony plac zabaw, na którym wszystko stało się możliwe. Widzowie mieli szansę spotkać Słonia Trąbalskiego, Małpę w kąpieli, Pawła i Gawła, Spóźnionego słowika, Pchłę Szachrajkę, Kaczkę Dziwaczkę, Stefka Burczymuchę, Czaplę i Żurawia, Zosię Samosię, Szerszenia, wielu Murzynków Bambo i Pana Hilarego. Scenografia, rekwizyty, muzyka i piękne kostiumy aktorów podobały się wszystkim.

                                                                                                              Opracowanie: J. Roczek


 

21 marca 2013r. obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Jego głównym celem jest kultywowanie obrzędowości szkoły, gdyż święto to stało się już tradycją i na stałe weszło do Kalendarza imprez szkolnych. Aby przegonić zimę, członkowie kółka recytatorsko-teatralnego przygotowali przedstawienie „Wiosna idzie”. Spalono także marzannę – symbol zimy, przygotowaną przez Samorząd Uczniowski.

Jest to również Światowy Dzień Poezji i w związku z tym odbył się konkurs recytatorski. Ponieważ rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima, tematem recytacji były wiersze tego poety. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny, skierowany do uczniów klas I-III, pod hasłem ,,Ilustrujemy poezję – Julian Tuwim”. Konkursy te były inauguracją projektu edukacyjnego ,,Tuwimomania”, który uroczyście ogłosił p. Michał Rejniak. Informacje o konkursach: zobacz 

Galeria

Opracowanie: J. Roczek

 


 

W dniu 26 października 2012 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku Ogólnopolski Test Ortograficzny dla uczniów klas I – III szkół podstawowych. Głównym celem było utrwalenie wiadomości ortograficznych zdobytych w
I etapie kształcenia oraz zachęcenie uczniów do pozytywnej rywalizacji.Do konkursu przystąpiło 6 uczniów naszej szkoły: 2 z klasy III i 4 z klasy II. Wykazali się czujnością ortograficzną oraz umiejętnościami zastosowania poznanych zasad ortograficznych w nietypowych zadaniach. Test składał się z 26 naprawdę trudnych zadań. Regulamin konkursu przewidywał przyznawanie punktów dodatnich za poprawne odpowiedzi, a za błędne były punkty ujemne.W styczniu otrzymaliśmy wyniki konkursu.
Najlepszym wśród naszych uczniów okazał się Bartłomiej Bednarz z klasy III, który zajął 10 miejsce na 2258 uczniów z całej Polski i otrzymał tytuł MISTRZA ORTOGRAFII – zdobył 186 punktów na 208 możliwych.

Na kolejnych miejscach uplasowali się:
Kinga Bartyzel z klasy III – 16 miejsce,
Jakub Muskała z klasy II – 24 miejsce,
Jakub Bednarski z klasy II – 24 miejsce,
Alicja Kaczmarek z klasy II – 26 miejsce,
Mateusz Miarka z klasy II – 27 miejsce,

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania.

Opracowanie: J. Roczek

 


 

 

Mijający Karnawał w 2013 roku pożegnali uczniowie podczas zajęć świetlicowych. Wspólnie z wychowawcami świetlicy uczniowie bawili się przy najpopularniejszych przebojach. Zabawę uświetniły konkursy przeprowadzone przez uczennice kl. III. Zgodnie z tradycją uczestnicy zabawy wybrali Króla i Królową Balu. Tytuł Królowej został przyznany Kindze Bartyzel z kl. III, a Królem Balu został uczeń kl. I Igor Urbaniak. Dworzanami Najjaśniejszej Pary zostali: Amelia Wachnik, Julia Blada i Eryk Krzympiec. galeria

 

Opracowały:  N. Podlejska, W. Pacholik

 


"Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Kto by bajki opowiadał, kto by mądre rady dawał.
Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”

W dniu 22 stycznia 2013r. obchodziliśmy w szkole Święto Babci i Dziadka. Przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców dziadkowie mogli obejrzeć występy swoich wnuczków.  Na to spotkanie uczniowie klasy I, II i III wspólnie z nauczycielami przygotowali montaż słowno-muzyczno-taneczny. Po części artystycznej wnuki złożyły swoim Dziadkom życzenia i wręczyły upominki, które samodzielnie wykonały. Chętni uczniowie i goście brali udział w wspólnych konkurach „Zabawa z piłką”, „Zbieramy kwiaty”, „Taniec kaczuchy ”. Uroczystość ta sprawiła wiele radości i satysfakcji zarówno Dziadkom jak i wnukom. Celem tego spotkania było: kształtowanie uczucia przywiązania do swojej rodziny, uczenie czerpania radości ze sprawiania innym niespodzianek z okazji ich święta oraz okazywanie szacunku, miłości i wdzięczności najstarszym członkom rodziny.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia i pociechy z wnucząt.

Opr. Agnieszka Kowalczyk

Jolanta Roczek


 

13 stycznia 2013 roku był dla 6 uczniów klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Łękińsku dniem niesienia pomocy dzieciom i seniorom.

Uczniowie już po raz dziesiąty brali udział w XXI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.”

Akcję w szkole koordynowała i przygotowała Małgorzata Jegier a opiekunami w czasie akcji była Grażyna Szczęsna i Michał Rejniak. Wspomogli ich rodzice kwestujących uczniów: Mateusza Morawskiego, Magdaleny Muskała, Adama Łakomego, Piotra Krawczyka i już po raz drugi Pawła Muskały, Łukasza Morawskiego.
Każdy z wolontariuszy, oprócz identyfikatora - posiadał symbol Fundacji – serduszko oraz tekturową skarbonkę. Uczniowie kwestowali w Łękińsku i okolicznych wioskach, prowadząc kwestę przy kościele oraz zbiórkę uliczną. Dzięki hojności ofiarodawców uczniowie zebrali kwotę 1151 PLN i 0,40€.

Pieniądze zostały komisyjnie przeliczone, posortowane wg nominałów i przekazane do Powiatowego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bełchatowie.

           

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do właściwego przebiegu tej ogólnopolskiej akcji szczególnie rodzicom kwestujących uczniów, ks. proboszczowi H. Gorgoniowi
i policjantom z Posterunku w Kleszczowie.

Opracowanie:

Małgorzata Jegier

Grażyna Szczęsna, Michał Rejniak

Sztab wolontariuszy WOŚP w Łękińsku

 


9 stycznia 2013 roku odbyła się lekcja otwarta z języka polskiego w klasie VI pt.: „Tworzymy teatr – Spotkanie w chacie”. W obecności zaproszonych gości: pani dyrektor – Agnieszki Biernackiej-Oleszczyk, nauczycieli (Marioli Świderskiej-Kulka, Niny Podlejskiej, Agnieszki Kowalczyk) oraz rodziców przestawiono zajęcia w formie projektu.

Grupa uczniów zaprezentowała przedstawienie fragmentu „Balladyny”, inni zajęli się przygotowaniem  scenografii i rekwizytów.

Wcześniej jedną jednostkę lekcyjną poświęcono na zaprojektowanie i wykonanie zaproszeń na lekcję.

Po analizie treści fragmentu dramatu uczniowie pracowali w grupach.  Uzupełniali zdania z lukami, utrwalając w ten sposób wiadomości związane z teatrem.

Opracowanie: Elzbieta Roczek

 

 

 


W okresie Bożego Narodzenia społeczność szkoły Podstawowej w Łękińsku zaprezentowała w kościele parafialnym Św. Jana Chrzciciela jasełka. W postacie głównych bohaterów opowieści bożonarodzeniowej wcielili się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Duże aplauzy wśród publiczności zdobył odtwórca roli Heroda – nauczyciel historii Michał Rejniak. W rolę arcykapłana wcieliła się wychowawczyni kl. I Agnieszka Kowalczyk, a w rolę diabła Małgorzata Skrzynecka. Panie: Nina Podlejska i Wioletta Pacholik świetnie prezentowały się jako aniołki. W postać Maryi wcieliła się Karolina Olczyk, a Józefa Antoni Rejek - uczniowie kl. I. Jasełka zakończyły się wspólnym kolędowaniem. Dla aktorów ks. Proboszcz Henryk Gorgoń przygotował niespodziankę – wspólne spotkanie przy herbacie i słodkim upominku.galeria

Opracowały:  N. Podlejska, W. Pacholik

 


 

W miesiącu grudniu dzieci w wielu krajach świata, częściej niż w innych miesiącach otrzymują prezenty. Również dzieci w naszej świetlicy w dniu 6 grudnia zostały obdarowane upominkami od starszego pana z brodą czyli Świętego Mikołaja.  Specjalnie na tę okazję uczniowie klas I-III przygotowali krótkie informacje dotyczące historii Świętego Mikołaja oraz piosenki i wierszyki. Miły gość dla najbardziej oczekujących przyniósł wspaniałe prezenty lecz nie zapomniał również o małych łobuziakach, którzy psocą w ciągu całego roku. Im Mikołaj do upominków dołączył symboliczną rózgę, która miała przypominać uczniom o  złożonej obietnicy poprawy. Wszystkie maluchy wesoło się bawiły i cieszyły     z wizyty gościa. Specjalnie przygotowaną  i zaśpiewaną piosenką zaprosiły Mikołaj w przyszłym roku.  galeria

Opracowały:  N. Podlejska, W. Pacholik


W dniu 28 listopada 2012 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pod hasłem "Promując zdrowie - odkrywamy talenty". W tym dniu oprócz społeczności szkolnej zebrali sie również zaproszeni goście. Pani dyrektor dokonała uroczystego odsłonięcia tablicy "Szkoły Odkrywców Talentu", oraz podsumowano pracę szkoły jako placówki promującej zdrowie i starającej się o uzyskanie certyfikatu wojewódzkiego. Na licznych wystawach przedstawiono osiągnięcia i sukcesy obecnych uczniów jak i absolwentów naszej szkoły. Wystawy cieszyły się dużym powodzeniem. Swoje talenty nie tylko artystyczne przedstawiali uczniowie wszystkich klas. Zagadnienia realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie przedstawione zostały w formie prezentacji multimedialnej. Na zakończenie uroczystości przygotowana była degustacja zdrowej żywności pod hasłem "Promujemy domowe smaki". Do promocji zdrowego odżywiania w największej mierze przyczynili się rodzice uczniów, którzy przygotowali smaczne, zdrowe potrawy w postaci suszów owocowych, dżemów, różnorodnych domowych przetworów owocowo-warzywnych, domowych wypieków, chleba na zakwasie i innych. Panie kucharki przygotowały kompoty i smaczny żurek na domowym zakwasie. Po uroczystości odbyła sie konferencja Szkół Promujących Zdrowie, której przewodniczyła pani Urszula Szewczyk - Rejonowy Koordynator Szkół Promujących zdrowie. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej uroczystości.

http://www.tvntl.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6930:nagroda-za-talenty&catid=19:kurier-&Itemid=39

 

Opracowanie: Małgorzata Jegier

 

 

 

 

 


 

9 listopada 2012 roku Społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku spotkała się na uroczystej akademii, aby wspólnie przeżyć 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W krótkim wystąpieniu pani Dyrektor przypomniała, że 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach, oswobodziła się z więzów niewoli i odzyskała wolność.

                Uczniowie klas IV-VI uczcili ten dzień refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Wysłuchaliśmy wierszy i polskich pieśni patriotycznych, w których, jak w lustrze, odbiły się losy polskiego narodu.

                Swój patriotyzm wyrażaliśmy także galowym strojem oraz biało-czerwonymi kotylionami. Uroczystość przygotowali: Michał Rejniak i Elżbieta Roczek.galeria


Opracowała: Elżbieta Roczek

 


Byliśmy w teatrze...


08 listopada 2012 roku w Teatrze Adama Mickiewicza w Częstochowie obejrzeliśmy spektakl teatralny "Książę i żebrak" w reżyserii Dariusza Wiktorowicza.
"Książę i żebrak to najpopularniejsza (obok "Przygód Tomka Sawyera") powieść wybitnego amerykańskiego pisarza - Marka Twaina, która opisuje historię niezwykłego spotkania bliźniaczo do siebie podobnych chłopców. Pierwszy z nich to przyszły następca tronu Walii - Książę Edward Tudor, drugi - mały żebrak, syn rzezimieszka z ubogiej dzielnicy. W wyniku splotu różnych okoliczności chłopcy zamieniają się ubraniami, co uruchamia lawinę wydarzeń.
Długo oklaskiwaliśmy grę aktorów oraz ciekawą scenografię.

Opracowanie: Elżbieta Roczek

 


 

30  października 2012 r. uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią Agnieszką Kowalczyk zaprosili Rodziców na zajęcia otwarte. Tematem zajęć było: „Igiełki i spadające liście”. Lekcja składała się z dwóch części. W pierwszej dzieci prezentowały swoją wiedzę z edukacji polonistycznej i przyrodniczej. Budowały modele wyrazów dzieliły na sylaby i głoski oraz wypowiadały się na temat  „Dlaczego liście spadają z drzew?”. Druga część lekcji poświęcona była edukacji matematycznej, gdzie przy pomocy „pchełek”, cyfr i znaków uczniowie układali działania matematyczne. Chętnie brali udział w zabawie matematycznej „Jesienne liście”. Zajęcia przeplatane były zabawami muzyczno – ruchowych opartymi na pedagogice zabawy (np. Orzeszek, Błyskawica grzmot).

Zajęcia przebiegały w miłej, przyjaznej i wesołej atmosferze. Spotkanie zakończyło się rozmową z rodzicami na temat ich refleksji i spostrzeżeń. Rodzice chętnie się wypowiadali.

      Organizowanie lekcji otwartych dla rodziców wpływa na zacieśnienie współpracy ze szkołą. Zachęcają one do czynnego udziału w edukacji własnych dzieci. Dzięki takim lekcjom rodzice mają możliwość obserwacji pracy i zachowania swoich dzieci w grupie rówieśniczej, a nauczyciel może uzyskać cenne informacje od rodziców na temat ich dziecka i jego pracy.

Opracowała: Agnieszka Kowalczyk


 

26 października 2012r. uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Agnieszką Kowalczyk uczestniczyli w spotkaniu z policjantem pod hasłem "Bezpiecznie w szkole i w domu". Celem spotkania było ustalenie odpowiedzi na pytanie "Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?" oraz zapoznanie pierwszoklasistów z zasadami ruchu drogowego, ustalenie zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, poznanie znaków drogowych oraz jak należy zachować się w stosunku do obcych, a także jak zachować się w domu pod nieobecność rodziców. Pierwszoklasiści przedstawili historyjkę obrazkową pt. „Misiowa draka o drogowych znakach” oraz w podziękowaniu zaśpiewali piosenkę „Światło czerwone”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pana policjanta, a potem zadawały pytania dotyczące jego odpowiedzialnej pracy. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Wiedza, którą uzyskali uczniowie na pewno przyda się w dalszym ich życiu.

Dziękujemy panu komendantowi Jarosławowi Popławskiemu za ciekawe zajęcia dla najmłodszych uczniów i tym samym za wspieranie inicjatyw wychowawczych. 

Opracowała: Agnieszka Kowalczyk


W zawiązku z realizacją Programu Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku w dniu 19 października 2012r. uczniowie klas II-VI brali udział w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez Małopolskie Centrum Profilaktyki w Krakowie. Młodsi uczniowie brali udział w zajęciach pt. „Pokonać  Stworka  Agresorka”, starsi uczniowie w zajęciach pt. „Wybieram spokój”. Głównym, celem warsztatów było ukazanie systemu wartości i dążeń pozwalających na kontrolę i redukcję zachowań agresywnych. Przeprowadzane przez trenerów ćwiczenia praktyczne miały pomóc w radzeniu sobie z emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi tym samym dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Fundusze na organizację warsztatów uzyskano z ramienia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kleszczowie.

                                                                                                                                     Opracowała: N. Podlejska


12 października 2012r. w murach Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku odbyło się uroczyste „Pasowanie na ucznia klasy pierwszej” połączone z akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy pierwszej, przygotowując bardzo barwne przedstawienie artystyczne, w którym pod czujnym okiem „Mądrej Sowy” - Pani Agnieszki Kowalczyk zaprezentowały znajomość szkolnych zasad i obyczajów oraz wielką chęć do zdobywania i poszerzania swojej wiedzy. Dzieci w obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli oraz uczniów składały ślubowanie, takie samo jak całe pokolenia uczniów przed nimi, a mianowicie przyrzekały, że będą godnie reprezentować szkolę i dawać powody do dumy i radości swoim nauczycielom oraz rodzicom. Dyrektor szkoły Pani Agnieszka Biernacka – Oleszczyk pasowała ich na uczniów ołówkiem, który stanowi już tradycję szkoły, po czym złożyła im serdeczne gratulacje.
Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami tej szkoły o
trzymując pamiątkowe dyplomy przystąpienia do braci uczniowskiej oraz słodkie niespodzianki.

Uroczystość przygotowały pani Agnieszka Kowalczyk i pani Nina Podlejska. galeria

 Opracowała: Agnieszka Kowalczyk


 

W dniu 1 października 2012 roku uczniowie klas I – III  uczestniczyli w wycieczce do Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Była to nietypowej lekcji ekologii pod przewodnictwem pracownika parku. Najpierw weszliśmy na górę Fajna Ryba, która stanowi rezerwat przyrody, a jednocześnie jest najwyższym naturalnym wzniesieniem województwa łódzkiego. Przewodniczka na podstawie panoramy okolicy, która rozciągała się ze wzgórza - opowiadała o przeszłości geologicznej tego terenu, jak też o historii miasteczka  Przedborza. Potem poszliśmy do kolejnego rezerwatu o charakterze stepowym, co jest rzadkością w Polsce noszącego nazwę Murawy Dobromierskie. Występuje tam niewysoka roślinność stepowa - gruszyczka, aster gawędka, liczne zarośla ligustru i śliwy tarniny, a latem jest to królestwo motyli. Stamtąd było o krok do kolejnego unikatowego rezerwatu Bukowa Góra, który ma charakter górski. Na wapiennym wzgórzu porośniętym bukiem występują storczyki, lilia złoto głów, bluszcz i przylaszczka. Dużą atrakcją były odciski skamieniałości w skale wapiennej. Ostatnim punktem programu było ognisko z kiełbaskami i po takiej uczcie wróciliśmy do szkoły. galeria

Opracowała: Agnieszka Kowalczyk


 

 

Uczniowie klas I – III w dniu 21 września 2012 roku wzięli udział w wycieczce dydaktyczno – krajoznawczej do Krakowa. Poznawali zabytki miasta poruszając się „szlakiem królewskim”, traktem, którym wjeżdżali do Krakowa królowie, poselstwa oraz zaproszeni goście.  Zwiedzanie rozpoczęli od  ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu i Katedry Koronacyjnej Królów Polskich. Miejsce to wyróżnia się majestatycznością, wysoką rangą artystyczną, niezwykłą malowniczością zabytków sztuki. Dzieci zobaczyły dzwon Zygmunta i Groby Królewskie. Z zamku na Wawelu przeszliśmy podziemną trasą o długości 81 m do pieczary, w której zgodnie z legendą mieszkał smok wawelski. Dzieci wysłuchały z zaciekawieniem opowiadania przewodnika i ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia przed rzeźbą zionącego ogniem smoka. Spacerując ulicą Kanoniczą i Grodzką doszliśmy do Rynku Głównego. Zwiedziliśmy kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza i wysłuchaliśmy grany hejnał. Po zakupie licznych pamiątek zebraliśmy się u stóp pomnika Adama Mickiewicza i zwiedziliśmy Collegium Maius – najstarszą w Polsce szkołę wyższą. Uczniowie zobaczyli również Planty, fragment murów obronnych, Bramę Floriańską i Barbakan. Pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły. galeria

 

Opracowała: Jolanta Roczek


         W dniu 17.09.2012r. uczniowie kl. IV - VI uczestniczyli w wycieczce dydaktyczno - rekreacyjno - zdrowotnej do Kopalni Soli w Kłodawie. Na głębokości 600 metrów zwiedzili jedyną kopalnię soli w Europie, gdzie jednocześnie odbywa sie wydobycie minerału i ruch turystyczny. Uczniowie byli szczególnie zafascynowani zjazdem windą i kolorami wydobywanej soli (biała, różowa, szara, niebieska). Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Kompleksu Basenów Termalnych w Uniejowie, gdzie zapoznali się z właściwościami zdrowotnymi i rekreacyjnymi solanki i wód geotermicznych. Opiekunami na wycieczce byli: Jolanta Posmyk, M. Jegier, M. Skrzynecka i M. Rejniak.

Opr. Jolanta Posmyk

 


W dniu 12.09.2012r. w naszej szkole odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2012” pod patronatem Referatu ds. edukacji ekologicznej i gospodarki odpadami w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie.

W sprzątaniu uczestniczyli uczniowie klas l - VI oraz nauczyciele i pracownicy obsługi.

Temat przewodni tegorocznej kampanii to: Kocham, lubię, szanuję – nie śmiecę”.

            W wyniku przeprowadzonej akcji uprzątnięto część śmieci z terenu Łękińska i Adamowa; zlikwidowano kilka małych dzikich wysypisk i uprzątnięto część lasu w Adamowie i Czyżowie. Akcję wspomagał tak jak w latach ubiegłych leśniczy p. Kazimierz Grochulski oraz p. Michał Kowalczyk pomagając uczniom w zbieraniu śmieci. Na zakończenie akcji leśnicy przygotowali dla wszystkich sprzątających poczęstunek – soczki w kartonikach i batony.

Szkoła wzięła udział w konkursie powiatowym pt.: „Moja gmina, miejscowość jest czysta 2012" - organizowanym przez Starostwo w Bełchatowie. Efektem sprzątania było zebranie 101 sztuk 120 1. worków śmieci.

            W związku z akcją „Sprzątanie Świata 2012” przeprowadzone zostały zajęcia informatyczne związane z segregacją odpadów –wyszukiwanie informacji na temat Fundacji „Nasza Ziemia”, przygotowanie komputerowych prac graficznych nt.: segregowania śmieci i udziału w akcji sprzątania świata. Przygotowano i wysłano sprawozdanie dotyczące ww akcji do Fundacji Nasza Ziemia.

 

W konkursie powiatowym pt.: „Moja gmina, miejscowość jest czysta 2012"  zdobyliśmy I miejsce - otrzymaliśmy radiomagnetofon i odtwarzacz DVD

 

galeria

 

Opracowanie: M. Jegier


 

Rozpoczęliśmy nowy ROK SZKOLNY 2012/13

galeria